Castrol Ford Team Türkiye, Bodrum Rallisi’nde Zirvede: Ali Türkkan Liderliğe Yükseldi

Otomobil sporları arenasının öncü ekibi Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve yetenekli pilotları hızlı ve teknik etaplarıyla öne çıkan Bodrum Rallisi’nde podyumu domine etti.

Ali Türkkan-Oytun Albayrak ikilisi yarışı ilk sırada tamamlarken, Efehan Yazıcı ve co-pilotu M. Akif Yalçın da Sınıf 3 ikinciliğini kazandı.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında başarıdan başarıya koşan Castrol Ford Team Türkiye, Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üçüncü yarışı olan Bodrum Rallisi’nde bir kez daha hızını ve yeteneğini kanıtladı.

Karya Otomobil Spor Kulübü (KAROSK) tarafından 26-28 Nisan tarihlerinde düzenlenen yarış, Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde 116,7 km’lik özel etaplarda koşuldu. İki senenin ardından tekrar asfalt zemine dönen, hızlı ve teknik parkurlarıyla öne çıkan Bodrum Rallisi kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu.

Geçen sezon Türkiye Ralli Şampiyonluğu’nu kazanarak Türk ralli tarihinin en genç şampiyonu olan Ali Türkkan, co-pilotu Burak Erdener’in sakatlığı nedeniyle bu kez Oytun Albayrak ile birlikte yarıştı. İlk etaptan itibaren birinciliği bırakmayan ikili, koşulan 11 etabın sekizini ve ayrıca ekstra puan veren ‘power stage’ etabını kazandı. Ralliyi zirvede tamamlayan Ali Türkkan-Oytun Albayrak, aynı zamanda Sınıf 3 birinciliğini de elde etti. Ali Türkkan bu galibiyetle Türkiye Ralli Şampiyonası’nda liderliğe yükseldi. 

Castrol Ford Team Türkiye’nin bir diğer yetenekli pilotu Efehan Yazıcı ve co-pilotu M. Akif Yalçın, 4 çeker Fiesta Rally3 araçlarıyla ilk defa birlikte mücadele ettikleri bu sezonun ikinci asfalt yarışı olan Bodrum Rallisi’nde hızlarını daha da artırdı. İkili, ilk 10 içerisinde kendine yer buldu ve aynı zamanda Sınıf 3 ikinciliğini kazandı.

Takımın en genç pilotu Mert Yudulmaz ve co-pilotu Sevi Akal da yarışa güzel başlangıç yaptılar. Ancak ilk gün yol dışına çıkan ikili yarış dışı kaldı.

Otomobil sporları arenasının öncü ekibi Castrol Ford Team Türkiye, 27’nci sezonunda 17’nci şampiyonluğuna ulaşma hedefine emin adımlarla ilerliyor. 

Türkiye’ye ilk ve tek Avrupa şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdırmış olan takım, bu yıl Türkiye Ralli Şampiyonası’nın yanı sıra Dünya Ralli Şampiyonası’nda da Türkiye’yi Ali Türkkan ve Burak Erdener ikilisi ile Junior WRC sınıfında temsil ediyor.

Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası Takvimi:

  • 18-19 Mayıs Yeşil Bursa Rallisi (Bursa)
  • 14-15 Eylül ESOK Rallisi (Eskişehir)
  • 5-6 Ekim Kocaeli Rallisi (Kocaeli)
  • 2-3 Kasım İstanbul Rallisi (İstanbul)

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir