Tanju Özcan’dan, belediyeye karşı protesto eylemine katılan eşine: Ben de seni protesto ediyorum, bu akşam geç geleceğim eve

2016 yılında Bolu’da, kent merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Gölcük Tabiat Parkı’nda orman içerisindeki alanlara 25 bungalov, konuk ve idare evi ile kır lokantası yapımı için ‘Gölcük Tabiat Parkı Gelişme Planı Revizyonu’ projesi hazırlandı.

2017’de ihalesi yapılan proje kapsamında Bolu Belediyesi tarafından, 2018 yılında 7 milyon TL harcanarak 25 bungalov ev yapıldı.

Bolu İdare Mahkemesi, doğanın yapısının bozulacağı gerekçesiyle Gölcük Platformu’nun açtığı dava sonucu projeyi iptal etti.

Ancak şubat ayında proje için verilen iptal kararının Danıştay tarafından bozulmasıyla bungalovların kiralama hakkı Bolu Belediyesine geçti.

Bolu Belediye Meclisi Nisan Ayı 2’nci birleşiminde, bungalovların 17 yıllığına kiralanması için hazırlanan gündem maddesi görüşüldü.

BAŞKAN TANJU ÖZCAN’IN EŞİ MERAL ÖZCAN DA PROTESTOYA KATILDI

Meclis toplantısı öncesinde Gölcük Tabiat Parkı’ndaki bungalov evlerin kullanımına karşı çıkan Gölcük Platformu, Bolu Belediyesi önünde protesto eylemi yaptı. Protestocular arasında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın eşi Meral Özcan’ın da katılması dikkat çekti. Meral Özcan, eylem sırasında ‘İlle de Bolu, ille de Gölcük’ yazılı pankart taşıdı. Belediye binası önündeki topluluk, daha sonra belediye meclis toplantısının yapılacağı salona geçti. Platform üyeleri, burada ellerinde pankartlarla slogan atarak Başkan Özcan’a tepki gösterdi.

“TAMAMEN BU KARARDAN VAZGEÇMELİSİNİZ”

Grup adına meclis kürsüsünden konuşan Gölcük Platformu Sözcüsü Erol Perçin, “Gölcük Platformu olarak bu sürecin hukuken müdahilleri olarak, bu mahkeme süreçlerini en üst mahkemeye taşımaya devam ettik. Hukuk süreçlerini bir şekilde tüketmeye, en üst mahkemelerde yargı nazarında da karşılık beklemeye çalışıyoruz. Bizim derdimiz Bolu’muz, bizim derdimiz memleketimiz. Bizler ülkesini, memleketini karşılıksız olarak, çıkarsız olarak seven insanlarız. Koşulsuz şartsız, amasız fakatsız, Gölcük ile ilgili bu yapılaşmanın açılması, burada konaklama imkanlarının açılması durumunu komple meclis gündeminden kaldırın. Tamamen bu karardan vazgeçmelisiniz” dedi.

“BURADA ZARARI GÖRECEK OLAN BOLUSPOR”

Toplantıda konuşan Başkan Özcan ise Gölcük Tabiat Parkı’ndaki son durumu anlatıp, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, tabiat parkındaki kiralama haklarını Bolu Belediyesinden almak istediğini ifade etti.

Özcan, bungalovların Boluspor’a destek için kiralanmak istendiğini belirterek, “Bu aşamadan sonra size de özel olarak söylüyorum, Sayın Bakan, Bolu Belediyesinden burayı alırsa, burada zararı görecek olan Boluspor olacak en başta. Ben bugünden uyarıyorum. Bu bungalovları Doğa Koruma ve Milli Parklar istiyor. Mili Parklar Gölcük’ü Bolu Belediyesinin elinden alacak ve toplu olarak orayı ihaleye çıkacak. Siz ve biz belki o zaman birlikte protesto edeceğiz bu kararları. Ama burada arada Boluspor kaynayacak. Biz Boluspor’un elinde kalmasını sağlamaya çalışıyoruz bu aşamada. Ama zaten onu da alacaklar diyorum” diye konuştu.

KİRALAMA KOMİSYONA GERİ HAVALE EDİLDİ

Gölcük Platformu üyelerinin talepleri doğrultusunda, Bolu Belediye Meclisinde karar alındı. Başkan Özcan, gündem maddesinin tekrar komisyona havale edilmesi için oylama başlattı. Belediye meclis üyelerinin oy birliğiyle bungalov evlerinin kiralama konusu geri çekildi. Oylama sonrasında Gölcük Platformu üyeleri, alkışlarla salondan ayrıldı.

TANJU ÖZCAN, EŞİ MERAL ÖZCAN’A SESLENDİ

Başkan Özcan, oylama sonrasında eylemciler arasında yer alan ve meclisi takip eden eşi Meral Özcan’a seslendi.

Eşinin dünyada bir ilke imza attığını ifade eden Özcan, “Bir taraftan demokrasi açısından mutlu oldum. Yani karı-koca aynı düşünmek zorunda değil. Gerçi ben de seni protesto ediyorum, bu akşam geç geleceğim eve” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir