CHP’li Pala’dan diyaliz merkezindeki skandalda “klima” iddiası: Hastalara verilen suya kimyasal karışmış

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Burdur‘da bazı hastaların diyaliz sonrası fenalaşmasına ilişkin, “Bizim edindiğimiz izlenim, hastanenin klima sisteminde kullanılan bir kimyasalın önce arıtma sistemine oradan da diyaliz için kullanılan saf su tankına karıştığı biçimindedir.” dedi.

DİYALİZ MERKEZİNDEKİ SKANDAL MECLİS’İN GÜNDEMİNDE

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala ve Samsun Milletvekili Murat Çan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Burdur Devlet Hastanesinde 25 Mayıs’ta diyalize giren hastaların seanslardan sonra fenalaştığını anımsatan Pala, bu hastaların tekrar hastaneye getirildiğini, toplam 33 hastanın Afyonkarahisar, Antalya, Isparta’da çeşitli hastanelere gönderildiğini söyledi. Pala, Burdur‘da yaşanan olayın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen Burdur Valiliği ve Sağlık Bakanlığından herhangi bir açıklama yapılmadığını belirterek, CHP Genel Merkezinin pazar günü bu konuda bir görevlendirme yaptığını bildirdi.

“KLİMA SİSTEMİNDE KULLANILAN KİMYASAL, SAF SU TANKINA KARIŞMIŞ”

Hasta yakınlarının Burdur’dan hiçbir yetkilinin kendilerini aramadığını ifade ettiğini aktaran Pala, şunları söyledi: “Bizim edindiğimiz izlenim, resmi açıklama olmadığı için bunları iddia düzeyinde paylaşıyoruz, hastanenin klima sisteminde kullanılan bir kimyasalın önce arıtma sistemine, oradan da maalesef diyaliz için kullanılan saf su tankına karıştığı biçimindedir. Saf suyla diyalize girmek zorunda olan hastalar, bir kimyasal karıştığı, kirlendiği için diyaliz sonrası fenalaşmış durumdadır.

Bu sabah bir hastayı daha kaybettik. 33 hastadan ikisi şu anda vefat etmiş durumdadır. Sağlık Bakanı olayın ne olduğuna ilişkin bir açıklama yapmak durumundadır. Olaya ilişkin iddiaları soru önergeleri ile de gündeme taşıyacağız.”

“ÇOK CİDDİ BİR KLİNİK TABLO”

CHP Samsun Milletvekili Murat Çan da konuyla ilgili şunları kaydetti: “Özellikle Afyon ve Burdur’da devletin kapılarının bize kapanmış olduğunu gördükçe skandalın boyutlarının örtülmeye çalışıldığını düşündük. Kimyasal bir madde, toksik bir maddeye maruz kalarak hastalarımız çok ciddi bir klinik tablo ile karşı karşıya kalmış. Bizim tahminlerimize göre, bir antifriz solüsyonunun diyaliz ünitesinin filtrasyon sıvısına karıştığı görülüyor.” Çan, Burdur Valisi ve ilgili bürokratların görevden uzaklaştırılmasını talep ettiklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Burdur Devlet Hastanesi‘nde 25 Mayıs’ta saat 08.00- 12.00 ile 12.00- 16.00 seansında diyalize giren hastalardan bazıları baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe şeklindeki şikayetlerle hastaneye gelmişti. Hastalardan bazılarının durumunun ağırlaşması üzerine yetkililer, gün içinde diyalize giren hastaların tamamına telefonla ulaşıp, hastaneye gelmesini istedi. Bazıları da ambulansla hastaneye getirilmişti.

İlk etapta sağlık durumu ağırlaşan 18 hasta, ambulanslarla hastanelere sevk edilmişti. Yetkililer, farklı illerden ambulans talep etti. Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile gün içerisinde diyaliz tedavisi gören 33 hastanın tamamı hastanelere gönderilmişti. Hastalardan 23’ü Antalya’da, 6’sı Afyonkarahisar’da, 3’ü Isparta’da, 1’i de Denizli’de tedaviye alınmıştı. Bu hastalardan 14’ü entübe edilmişti. Entübe edilen hastalardan 11’i normal solunuma başladığı için cihazdan ayrılırken, 3’ünün entübe vaziyette tedavisine devam edilmişti.

2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisi süren Mustafa Demir (70), dün öğle saatlerinde hayatını kaybetti. Antalya Şehir Hastanesi’nde tedavi gören hastalardan Saniye Aksöz de bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma sürerken, 31 hastanın tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir